Czym jest i do czego służy pistoletowy klej do styropianu?
Klej do styropianu to klej poliuretanowy służący do klejenia płyt styropianowych i izolacyjnych. Zastosowanie poliuretanowego kleju jest szerokie. Bardzo dobrze sprawdza się przy pracach izolacji cieplnej budynków. Z łatwością używa się go do mocowania płyt izolacyjnych do ścian zewnętrznych budynków. Bardzo dobrze sprawdza się w pracy z większością materiałów budowlanych. Dużą zaletą klejów poliuretanowych w porównaniu z użyciem tradycyjnego kleju jest też czas montażu. Opakowanie kleju poliuretanowego jest gotowe do działania od razu po otwarciu.
Dlaczego coraz więcej montażystów wybiera niskoprężne kleje poliuretanowe w puszce?
Klejenie materiałów budowlanych z pomocą standardowych zapraw klejowych bywa uciążliwe. W przypadku tradycyjnych klejów należy najpierw odpowiednio przygotować masę. Czas przygotowania produktu do działania w przypadku klejów poliuretanowych jest znacznie szybszy. Co więcej - dzięki zastosowaniu pistoletu możliwe jest łatwe nałożenie kleju na płyty.
Dodatkową zaletą jest z pewnością także wysoka przyczepność kleju do różnego rodzaju płyt oraz większości materiałów i powierzchni. Kleje poliuretanowe znakomicie sprawdzają się również w zwiększaniu izolacji termicznej budynków. Dlatego tak wielu montażystów zaczyna używać gotowych produktów przy pracach związanych z systemami ociepleń.
Do jakich prac najczęściej używa się pianokleju?
Użycie klejów w puszcze jest bardzo szerokie. Coraz śmielej stosowane jest ocieplanie całych lub części budynków z pomocą tej metody. Mowa tu o docieplaniu ścian wewnętrznych, zewnętrznych, ale również podziemnych części domów.
Główne prace wykonywane z pomocą klejów poliuretanowych:
- mocowania płyt eps (styropianu eps)
- klejenia płyt eps
- wypełnianie spoin pomiędzy płytami
- wypełnianie szczelin pomiędzy płytami
Jak wygląda proces w przypadku klejenia płyt ?
Proces montażu zależy oczywiście od użytego rodzaju styropianu czy płyt izolacyjnych. Przed mocowaniem płyt styropianowych kluczowe jest jednak przygotowanie odpowiednio miejsca pracy. Mocowanie płyty powinno odbywać się również w odpowiednich warunkach. Temperatura pracy opisana jest najczęściej na puszcze lub karcie technicznej i może różnić się w zależności od produktu. Podobnie wygląda kwestia nakładania kleju i czasu pracy. Są to zmienne które zależą w dużej mierze od produktu z którym pracujemy.
Klejenie płyt do ścian zewnętrznych budynku oraz cały proces izolacji klejem poliuretanowym możecie obejrzeć poniżej.
Ogólny przebieg pracy dla produktu Soudal Soudatherm Fasada opisany jest poniżej:
- Nie stosować podczas deszczu i silnego wiatru
- Wszystkie podłoża muszą być równe, czyste, wolne od tłuszczu i luźnych zanieczyszczeń (kurz, grudki zaprawy, stare szczeliwa, itp.)
- Bezpośrednio przed aplikacją kleju zwilżyć podłoże
- Zabezpieczyć przed ewentualnym zabrudzeniem elementy stolarki i obróbek blacharskich
- Dokładnie wymieszać zawartość puszki przez energiczne potrząsanie (ok. 30 sekund). Puszka powinna mieć temperaturę pokojową (w razie potrzeby zanurzyć puszkę w letniej wodzie)
- Nakręcić puszkę na pistolet i wyregulować dyszę aplikacyjną. Wylot pistoletu trzymać w odległości 1-2 cm od powierzchni.
- Nałożyć bezpośrednio na powierzchnię płyty styropianowej ścieżkę kleju o średnicy 3 cm po całym obwodzie płyty w odległości ok. 5 cm od krawędzi oraz w części środkowej zygzakiem w kształcie litery W.
- Po około 1 min. przyłożyć panel do ściany, lekko docisnąć i ustalić jego ostateczne położenie w przeciągu max. 8 min. (przy +20°C i 65% RH). Przy wyższej temperaturze i wilgotności czas korygowania skraca się, przy niższej wydłuża. Odczekanie kilku minut przed przyłożeniem paneli do ściany, umożliwi wstępne rozprężenie się kleju i ułatwi późniejsze korygowanie położenia
- Otwory i spoiny między panelami zapełniać tym samym klejem (podczas utwardzania spienia się i wypełnia puste przestrzenie)
- Rodzaj i liczbę łączników mechanicznych określa projekt techniczny ocieplenia budynku (jeśli jest konieczny)
- Nadmiar kleju usuwać mechanicznie po utwardzeniu
Proces aplikacji, opis produktu oraz wszystkie dane techniczne znajdziecie na stronie Soudal.